Sok z aloesu – blog poświęcony zdrowiu

Sok z aloesu – nektar zdrowia

Sok z aloesu – nektar zdrowia

Sok z aloesu powszechnie stosowany jest w rozmaitych produktach dostępnych w drogeriach i sklepach z kosmetykami. Na jego bazie można jednak samemu stworzyć wspaniałe kosmetyki, mając ogromną satysfakcję z produktywnego spędzenia wolnego czasu, a do tego efekt będzie wręcz piorunujący!

Aloes od tysiącleci cieszy się opinią rośliny niezwykłej, o wielu dobroczynnych właściwościach. Już starożytni Grecy i Macedończycy spożywali jego sok, a wzmianki o tym sukulencie odnaleźć można nawet w Biblii, stanowił bowiem ważny element żydowskich obrzędów pogrzebowych. Często mówi się o jego zdrowotnym działaniu, jest składnikiem wielu kosmetyków i produktów spożywczych.

Co kryje w sobie aloes?

Roślina ta pełna jest różnorodnych, czynnych biologicznie związków. Miąższ aloesu bogaty jest między innymi w:

  • kwas foliowy, który uczestniczy w produkcji i dojrzewaniu czerwonych krwinek oraz reguluje poziom homocysteiny, zapobiegając rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • przeciwutleniacze, zapewniające ochronę przed wolnymi rodnikami,
  • tłuszcze, których rolą jest wspomaganie układu krwionośnego i systemu nerwowego, a także obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie
  • sole mineralne, spełniające funkcję regulatorową i budulcową,
  • beta-karoten, z którego w organizmie wytwarzana jest witamina A, niezbędna dla utrzymania zdrowej skóry,
  • aminokwasy, budujące komórki białkowe i wspomagające regenerację.

Mnogość zawartych w aloesie składników sprawia, że jest to niezwykle cenny dla nas surowiec, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest picie soku.

Dlaczego warto pić sok z aloesu?

Bardzo istotne jest tutaj jego działanie na układ pokarmowy – sok z aloesu nie tylko reguluje pH żołądka i pobudza przemianę materii, wspomagając tym samym odchudzanie, ale może być także wykorzystywany wspomagająco przy leczeniu wielu chorób i schorzeń, m.in. wrzodów żołądka i dwunastnicy, zespołu jelita drażliwego, stanów zapalnych oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Poprawia również funkcjonowanie wątroby i wspiera procesy trawienne, co czyni z niego skuteczny lek na zaparcia lub biegunkę.

Ponadto, ten naturalny napój działa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, bowiem reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu.  Wchłania także szkodliwe toksyny wydalane przez organizm, wspomagając funkcje oczyszczania nerek i skóry.

Skoro już mowa o skórze…

Wyciąg z aloesu można stosować także zewnętrznie. Ma on działanie tonizujące, łagodzi przebarwienia, wypryski i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu może przyspieszyć porost włosów. Reguluje wydzielanie sebum, dlatego dobrze sprawdza się przy pielęgnacji cery trądzikowej. Nadaje cerze blasku, poprawia jej koloryt, oczyszcza i zamyka pory. Sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, nadając odmładzający efekt. Oprócz tego, dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym oraz bakteriobójczym, jest dobrym środkiem wspomagającym gojenie ran.

Kwiat zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com